تاریخچه ساعت

ساعت یکی از پر کاربرد ترین و اساسی ترین ملزومات بشر از گذشته تا امروز می باشد. که این مهم باعث اهمیت آن می شود که در حال حاضر به کالایی لوکس مبدل شده که در برخی موارد به آن جواهر نیز اطلاق می گردد و با استفاده از طلا و سنگ های ارزشمند تز یین می شوند و در دنیای امروز شرکت ها برای بدست آوردن بازار فروش اقدام به ساخت ساعت هایی با کیفیت ، طراحی و قابلیت های گوناگون زده اند‪.‬ اولین ساعت ها ساعت های شنی، شمعی، آفتابی و آبی هستند که برای استفاده از دقت بالایی برخوردار نبودند و دردسر های فراوانی داشتند.

ساعت شنی و ساعت آفتابی و ساعت آبی ساعت های اولیه


اولین ساعت مکانیکی

تاریخچه ساخت اولین ساعت مکانیکی به اوایل قرن پانزدهم میلادی باز می گردد که با اختراع شخصی به نام پیتر هنلین اهل نورنبرگ آلمان بود او در جوانی با یاد گیری ریاضیات توانست با یک شاه فنر اصلی (فنر کوک) و شکل دادن به چرخ دنده ها و ساخت آنها از آهن نخستین ساعت مکانیکی را بسازد

پیترهنلین اولین مخترع ساعت و اولین ساعت

ساعت سوئیس

پس از آن سویسی ها با ساخت ساعت از طریق فرانسوی ها آشنا شدند که به یکی از مهم ترین صنایع این کشور بدل شد و توانستند آن را تا به امروز ارتقاء دهند. ساعت های مکانیکی یا اتوماتیک وکوکی با حرکت دست در ساعتهای اتوماتیک و با دسته کوک در ساعت های کوکی شارژ می شوند.
ساعتهای مکانیکی (اتوماتیکی و کوکی) که در سویس ساخته می شدند دست ساز و بسیار دقیق بودند و در ساخت آنها از طلا و سنگهای گران قیمت ساخته می شد و سازندگانی همچون واشرون کنستانتین و بلنک پین قدیمی ترین و سرآمد آنها بودند و هنوز نیز به ساخت ساعت می پردازند.
تمامی ساعت های اولیه در سوئیس با صرف زمان بسیار و با دست ساخته می شدند .

اولین برندهای ساعت واشرون کنستانتین سال ۱۷۵۵ و بلنک پین سال ۱۷۳۵

ساعت اتوماتیک کرنوگراف

ساعت های اتوماتیک کرنو گراف نسل بعدی ساعت های سوئیسی است که موتور های اتوماتیک بسیار پیچیده ای دارند و طرفداران بسیار زیادی دارند که می توان آن را به عنوان کامپیوتر های مکانیکی به شمار آورد. این ساعت ها قابلیت هایی مانند: نشان دادن روز و شب و تایمر گرفتن نیز دارند. این ساعت ها در مقابل ضربه حساس می باشند و اگر بخواهید ساعت اتوماتیک کرنوگراف با کیفیت مناسب خریداری کنید می بایست هزینه نسبتا زیادی را پرداخت کنید.

ساعت اتوماتیک

ساعت کوارتز‫(‬باطری‫)‬

سوئیس پیشگام صنعت ساعت حدود ۶۰ سال پیش یعنی در دهه ۶۰ میلادی با تلفیق مکانیک با برق ساعت های کوارتز یا باطری بوجود آورد که با یک کیت کوچک در آن و باطری که وظیفه آن بوجود آوردن یک پالس کوچک در هر ثانیه بود که باعث می شد چرخ آهن ربا در آن به حرکت در آید که این امکان را میسر ساختند که ساعت هایی با ضخامت کمتر و ظرافت بیشتر ساخته شود ولی از آنجا که متعصبان سوئیسی اصالت ساعت را در ساعت مکانیکی می پنداشتند طولی نکشید که کوارتز بخاطر قیمت و کارایی و ابعاد مناسب تر توسط کشور هایی مانند ژاپن وارد بازار و بسیار استقبال خوبی از آن شد ولی تا به امروز نیز بسیاری از شرکت های سوئیسی از موتور کوارتز استفاده نکرده اند.

اولین ساعت باطری یا کوارتز

در پی ساعت کوارتز چند سال بعد از آن ساعت های کاملا الکترونیکی بوجودآمدند که به آنها ساعت کامپیوتری می گفتند و به وسیله دو سطح شفاف که میان آنها جوهر بود و به وسیله برق به آنها شکل داده می شد ساعت را به نمایش در می آوردند که برای ساعتهای ورزشی کارایی مناسبی داشتند ولی از لحاظ اصالت بیشتر می توان کامپیوتر های کوچک نام نهاد و برای استفاده در مجالس و جلسات کاری مناسب نیستند . برای بهتر کردن طراحی و دادن جلوه بهتر به این ساعت ها بعضی شرکت ها موتور کوارتز را با موتور کامپیوتری تلفیق کردند که به آن دیجی آنا گفته می شود.

انواع موتور کوارتز

در این بخش به معرفی پر مصرف ترین انواع موتور که برند ها از آنها استفاده می کنند می پردازیم امیدوارم که برای علاقمندان به ساعت و همکاران محترم مفید باشد موتور ساعت در کنار یک بدنه خوب کارایی چندین برابر دارد و این تفکر که کیفت موتور ساعت فقط در عمر ساعت تاثیر گذار است تفکر اشتباهی است ولی نقش بسیار بالایی دارد .

ساعت کوارتز ساده

یکی از بی کیفیت ترین انواع موتور ‪,‬ موتور پرس یا یک بار مصرف می باشد اولین مشخصه آن نداشتن هیچ گونه پیچ است که نمی توان آن را باز و یا تعمیر کرد و اگر دسته کوک آن را بچرخانیم بخاطر کیفیت پایین چرخ دنده ها بسیار راحت می چرخد و به عقربه ها که نگاه می کنید وقتی دسته کوک را می چرخانید خواهید دید که کیفیت پایین موتور نمایان می شود.

موتور y121 طراحی کشور ژاپن یکی از پر مصرف ترین موتور ها برای ساعت های رده بسیار پایین می باشد‪.‬

موتور میوتا سیتی زن یا موتور زرد ساخت کشور ژاپن مناسب برای رده قیمتی پایین یا متوسط که بیشتر برای ساعت سیتی زن استفاده می شود.

موتور وی ایکس طراحی کشور ژاپن مناسب برای رده قیمتی پایین یا متوسط می باشد.

موتور رُندا ساخت سوئیس با کیفیت بالا با ابعاد بسیار کوچک مناسب برای ساعت های بسیار کوچک می باشد.

موتور اِ ت آ ساخت سوئیس با سه سنگ کوارتز مناسب برای رده قیمتی متوسط یا بالا می باشد.

موتور رُندا ساخت سوئیس با ۴ سنگ کوارتز مناسب برای ساعت زنانه رده قیمتی بالا می باشد.

موتور رُندا ساخت سوئیس با ۴ سنگ کوارتز مناسب برای ساعت مردانه رده قیمتی بالا می باشد.

موتور اِ ت آ ساخت سوئیس با شش سنگ کوارتز مناسب برای رده قیمتی بالا می باشد.

موتور کرنوگراف کوارتز


موتور یکبار مصرف کرنوگراف ساخت چین یکی از بی کیفیت ترین انواع موتور می باشد.

موتور میوتا ساخت ژاپن مناسب برای ساعت مردانه رده قیمتی متوسط و بالا می باشد.

موتور میوتا ساخت ژاپن مناسب برای ساعت زنانه رده قیمتی متوسط یا بالا می باشد.

موتور اِ ت آ کرنوگراف ساخت سوئیس با ۴ سنگ کوارتز مناسب برای ساعت رده قیمتی بالا می باشد.

موتور رُندا کرنوگراف ساخت سوئیس با ۶ سنگ کوارتز مناسب برای ساعت مردانه رده قیمتی بالا می باشد.

توضیح اینکه ساعت های بالای ۲۰۰۰ دلار از موتورهای مخصوص و طراحی شده برای ساعت های خود استفاده می کنند که در رده بسیار بالا قرار دارند و تعداد تولید آنها نیز محدود می باشد.

بدنه ساعت

بسیاری می پندارند مهم ترین قسمت ساعت موتور آن است که تفکر اشتباهی است بدنه ساعت بخش مهم تری می باشد و یک موتور خوب کامل کننده یک بدنه خوب است.

انواع فلز برای ساعت

برای ساعت های بسیار بسیار ارزان قیمت از ‪”‬اَلوی‪”‬ استفاده می شود که همانند پلاستیکی است که آبکاری شده و کیفیت آن از بدی در حرف نمی گنجد. برای ساعت های ارزان قیمت از ‪“‬برنج‪(‬brass‪)‬ ‪“‬ استفاده می شود که چند نقص مهم دارد که از همه آنها مهم تر ایجاد آلرژی یا حساسیت می باشد کسانی که به بعضی فلز ها حساسیت دارند به این فلزبه شدت حساسیت دارند نقص دوم تغییر رنگ این فلز می باشد این فلز با عرق دست یا مواد شیمیایی ضعیف نیز تغییر رنگ می دهد علاوه بر این خوردگی نیز پیدا می کند و سیاه هم می شود و ممکن است رنگ سیاه آن دست را نیز کثیف کند که ما این نوع فلز را به هیچ کس پیشنهاد نمی کنیم

 ساعت با بدنه برنجی و بی کیفیت

بند های طرح ورق استیل که اکثراً به نام استیل فروخته می شوند این نوع بند مانند ورقه های حلبی که خم شده باشند است و معمولاً باقاب brass همراه می باشند
نکته : انواع یاد شده بالا از نظر کیفیتی مردود می باشد و یک ساعت فروش با قدمت کاری از این انواع استفاده نمی کند ورق استیل نوع دیگری از انواع بدنه می باشد که باید قاعدتاًبا قاب استیل همراه باشد، این نوع بند بعضاًبخاطر سبک تر بودن نیز استفاده می شود و دوام آن مانند استیل ترپُر می باشد ولی در مقابله ضربه ممکن است فرو رفتگی پیدا کند.

 بند ساعت ورق استیل

استیل تو پُر بهترین نوع فلز برای ساعت می باشد البته طلا نیز بسیار خوب است و کارکرد آن در ساعت همانند استیل می باشد ولی از لحاظ ارزش بالاتر می باشد

استیل چیست ، خاصیت و انواع استیل

استیل آلیاژی از آهن است که با کمتر از ۲٪ کربن ترکیب شده باشد که با ترکیب شدن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استینلس استیل بدست می آید. استیل ضد زنگ ۵‪/‬۱ درصد کروم دارند که با ترکیب شدن کروم با اکسیژن لایه اکسید کروم تولید می شود که لایه ای بر روی استیل ایجاد می کند که ارتباط بین فلز و هوا را از بین می برند و موجب سالم ماندن فلز می شود. استیل از نوع های زیادی برخوردار است که پرکاربردترین آنها ۳۰۴ و ۳۰۴l و معمولا در ساعت های اصلی از ۳۱۶ و ۳۱۶l استفاده می شود که با مقاومت بسیار بالایی که دارد غیر قابل نفوذ است و برای ساعت های گرانقیمت از استیل ۹۰۴ و ۹۰۴lاستفاده می شود که سوپر آلیاژی است بی نظیر با جلاپذیری بسیار بالا و بالاترین حد مقاومت در برابر خوردگی و عدم تغییر در محیط های مختلف را دارد. استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است ولی استیل ۳۱۶ شامل ۱۶٪ کروم ۱۰٪ نیکل و ۲٪ مولیبدن می باشد و استیل ۹۰۴ با استفاده از نیکل تا ۲۰٪ و استفاده از مس و بالا بردن مولیبدن و کم کردن کربن تا نزدیک به صفر می باشد . مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی از (مثل آب دریا) کلراید به آن اضافه می شود. استینلس استیل به دلیل داشتن نیکل جذب آهن ربا نمی شود. حرف l (مثال ۳۱۶l) به معنای ‪“‬low carbon‪”‬ می باشد که بیانگر کربن کمتر از ۰‪/‬.۳ ٪ کاهش داده شده می باشد که باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح وجود داشته باشد. استینلس استیل مقاومت تا هزار درجه سانتیگراد و تا منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد را دارد. استیل ۳۱۶l برترین نوع استیل است که بکلی غیر قابل خوردگی و زنگ زدگی می باشد‪.‬ بطور کلی استیل عمر مفید و طولانی در مقیاسه با هزینه پرداختی این فلز را متمایز کرده است.

 استیل برای ساعت و طلا برای ساعت

طلا چیست

طلا مهمترین فلز گرانبهای جهان می باشد ، این فلز از نظر اهمیت بازرگانی و اقتصادی از بالاترین درجه برخوردار می باشد. رنگ طلای خالص زردسیر است. درجه ذوب آن 76/1064 درجه سانتیگراد، نقطه جوش آن 2700 درجه سانتیگراد است. طلای خالص آنقدر نرم است که حتی با ناخن روی آن را می توان خط انداخت. در مجاورت هوا و عوامل جوی دیگر تیره و کدر نمی­شود، زیرا با اکسیژن میل ترکیبی ندارد. اغلب اسیدهای خالص که برروی آن بی اثر هستند جزء اسیدسیلنگ (H2seo) در مقایسه با فلزات دیگر خاصیت ورقه و مفتول شدن بیشتری دارد و دارای خاصیت کششی بالایی است، خاصیت چکش خواری زیادی دارد. در مقابل محلولهای قلیایی بسیار قوی و پایدار است. در محلول سیانور سدیم و سیانور پتاسیم حل میگردد. استحکام کشش طلا 12 کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. هرگز در مقابل حرارت تغییر رنگ نمیدهد و سیاه نمی شود.

رنگ ساعت و انواع آن

امروزه به دلیل تنوع در سلیقه و انتخاب مشتریان طراحان برای بدست آوردن بازار فروش مناسب از رنگ های متنوع و جدیدی برای ساعت استفاده می کنند بیشترین رنگ هایی که امروزه در ساعت ها استفاده می شوند عبارتند از استیل و طلایی و رزگلد و مشکی که از تلفیق آنها نیز استفاده زیادی می شود که حسن این کار برای استفاده با زیور آلات مختلف می باشد و کاربرد آنها را بالاتر می برد در بین رنگ ها رنگ استیل در صورتی که فلز استیل استفاده شده است از بالاترین دوام برخوردار میباشداز طرف دیگر طراحان با مات یا براق کردن هر کدام از این رنگ ها به مدل های جدید زیادی دست پیدا کرده اند رنگ های دیگری نیز چند صباحی است که به بازار آمده اند و برای برخی از افراد با سلیقه های خاص و یا علاقه مندان به ساعت و یا کسانی که خواستار ساعتی متفاوت می باشند جذاب است مانند سفید مات شیری رنگ کافی کالر و مشکی مات البته لازم به ذکر است که ساعت هایی که از سنگ ساخته می شوند معمولاًاز حالت شفاف مانند شیشه برخوردار هستند. در ساعت هایی که رنگ آبکاری وجود دارد (مثل طلایی ، رزگلد و غیره) نیز به دلیل استفاده از استیل مرغوب باعث از بین رفتن رنگ آن نمی شود و لازم به ذکر است ساعت هایی که رنگ طلایی یا رزگلد دارند به مرور زمان جلا و براقیت اولیه خود را از دست می دهند ولی به قدری محسوس است که حتی شاید متوجه آن نشوید.

رنگ های مختلف ساعت،ساعت استیل،ساعت مشکی،ساعت کافی کالر،ساعت طلایی،ساعت رزگلد

نگین های مختلف و فرآیند سی ان سی چیست

در ساعت هایی با قیمت متوسط از نگین های اتمی استفاده می شود و در ساعت های رده بالا اکثراًاز نگین های برلیان همچون یک جواهر استفاده می شود در نگین های اتمی معمولاً بطور عمده سه نوع نگین وجود دارد یک نوع که نامرغوب ترین نوع آن است از تکه های ریز شیشه همراه با تراش نامیزان که در پشت آنها مقداری جیوه اضافه می شود تا نور را برگردانده و درخشندگی داشته باشند که این نوع درخشندگی زیبایی خوبی ندارد نوع دوم تکه های شیشه ای که با تراش میزان و خوب که مانند یک منشور نور را برمی گرداند و درخشندگی متناسبی دارند نوع سوم که به تازگی مرسوم شده نگین ‪“‬سواروسکی‪”‬ که یک برند معتبر است وبا کیفیت بالا همچون یک برلیان تراش داده می شود.
در نگین برلیان نیز باید بدانید که همه انواع برلیان ها قیمت بالایی ندارند و شاید همانطور که می دانید بسته به سفیدی و وزن آن ارزش پیدا می کنند که معمولاًاگر در ساعتی برلیان به کار رفته باشد شما مجبور به پرداخت هزینه ای معادل چندین برابر ارزش آن هستید‪.‬

نگین ساعت

فرآیند سی ان سی در ساعت های ارزان قیمت و یا تقلبی معمولاًنگین ها به صورت کاملاًابتدایی و با چسب ممعمولی به قاب چسبانده شده اند که مطمئناً هزینه ای بسیار پایین تری را متحمل می شوند ، ولی فرآیند سی ان سی برای بالا بردن کیفیت و البته زیبایی و ظرافت بسیار بالا تر و دوام فوق العاده بیشتر نگین ها استفاده می شود. این فرآیند بدین صورت است که چهارچنگک همانند جواهر دور هر نگین را گرفته و نظم زیبایی و دوام آن را در حد قابل قبولی بالا می برد و مانع از افتادن نگین ها می شود‪.‬

نگین ساعت و فرآیند سی ان سی cnc

مزیت قفل پروانه ای

در گذشته اکثراً ساعت ها با بند چرمی ساخته می شدند که از ساده ترین قفل به شکل uانگلیسی برخوردار بودند یکی از نقص های این نوع قفل وقت گیر بودن آن در هنگام باز و بسته شدن و احتمال افتادن از دست بوده که امروزه با استفاده از قفل پروانهای باعث بالا بردن ایمنی ساعت شده که بعد از باز شدن قفل ساعت ،ساعت به زمین نمی افتد از همین نقص آن می توان به عمر بند چرم اشاره کرد که موقع باز و بسته کردن ساعت از دست به مرور زمان از جایی که قفل ساعت روی بند قرار می گیرد باعث شکستگی بند و ترک خوردن آن می شود و باعث می شود بند چرم به زودی پوسیده شده و یا پاره شود قفل های پروانه ای که اوایل در ساعت های بند استیل وجود داشتند توانستند بعد ها روی بند چرم نیز قرار گیرند ، امروزه قفل های پروانه ای با قاب ساعت ست می شوند یعنی اگر قاب ساعت رزگلد باشد قفل آن نیز به رنگ رزگلد می باشد.
البته هنوز قفل های به شکل u طرفدارانی نیز دارد.

بند سرامیکی

ساعت سرامیکی ساعتی است که از جنس بدنه یا بند آن از سنگ سرامیک باشد در واقع روی سنگ سرامیک که به هیچ عنوان آن خط و خش نمی افتد و چون فلز نیست ضد حساسیت می باشد و تغییر رنگ نیز ندارد ساعت سرامیکی بهترین حسنی که دارد این است که اگر خوب ازآن در مقابل ضربه مراقبت کنید همیشه برای شما یک ساعت نو و بدون خط و خش می ماند.

بند راور یا رابر و بند سرامیکی

بند راور چیست

بند راور از پلاستیک فشرده ساخته می شود که مزایای خاصی را دارد از جمله
یکی از اصلی ترین مزایای آن مقاومت آن در مقابل آب است اکثر ساعت های بند چرمی به مرور زمان پوسیده و از بین می رود در صورتی که عمر بند را ور چندین برابر بند چرم است زیرا در مقابل آب مقاوم تر است و به هیچ عنوان پوسیده نمی شود

انواع شیشه ساعت

شیشه ساعت بسته به شکل ساعت طراحی می شود بعضی از شیشه ها تخت و بعضی از شیشه ها محدب هستند و نیز گاهی برای زیبایی دور آن را آئینه ای می کنند شیشه های ساعت عمداتاً به ترتیب مقاومت در برابر خط و خش از شیشه ساده ، شیشه مینرال و شیشه هارد کریستال و سافایر کریستال که کاملاً ضد خش می باشد هستند و یا از طلق استفاده می شود

شیشه ساعت

طلق برای ساعت های ورزشی کاربرد بالایی دارد و چون در بربر ضربه مقاومت خوبی دارد ولی در مقابل خش هیچ مقاومتی ندارد و همیشه پر از خط و خش می باشد.

طراحی ساعت و مد

مهمترین بخش تولید یک ساعت طراحی آن است برای اثبات این ادعا در نظر بگیرید وقتی شما قرار است ساعتی بخرید اگر از مدل آن ساعت خوشتان نیاید آن را خریداری می کنید؟

جرجیو آرمانی طراح برند امپریو آرمانی و تاریخچه امپریو آرمانی

مد در ساعت

بازار امروز پر از ساعت هایی است که از نظر کیفیت قابل قبول هستند و نکته جالب این است که رقابت اصلی بر سر طراحی ساعت است ، به همین علت برنده اصلی این رقابت تولید کنندگانی هستند که از طراحان و متخصصان مد بهره می برند و اگر برایشان مقدور باشد با افتخار از نام او یا برند او بر روی ساعت خود استفاده می کنند افرادی همچون جرجیو آرمانی با برند امپریو آرمانی که در سرتاسر جهان شناخته شده می باشد.

کارل لاگرفلد طراح و مالک برند شنل و فندی،کریستوفر بایلی طراح برند بربری،سالوادور فرگامو طراح و مالک برند سالوادور فرگامو

به روز ترین برند های ساعت ایران

امروزه در بازار ساعت ایران شاهد برندهای گوناگون هستیم که روز به روز با نام های جدید و بدون اصالت به بازار می آیند و بسیاری از این برندها برندهایی هستند که سفارش یک تاجر ایرانی به کشور های دیگر برای ساخت با نام دلخواه می باشد و دیگر اینکه برندهای نامعتبر و ضعیف از برندهای صاحب سبک و طراحی قوی کپی می کنند و آن را با نام خود بفروش می رسانند که وقتی مدل های این ساعت ها را در مرورگر سرچ می کنید نتیجه قابل قبولی مانند برندهای معتبر جهانی بدست نمی آورید و ادعا می کنند که شرکت معتبری هستند و تشخیص این قضیه برای مشتری ها بسیار سخت است و بسیار دیده شده که مشتری یک برند را بخاطر تبلیغات بالای آن از برند معتبر نیز بهتر بداند و انسان را به یاد این گفته می اندازد که باید ۳۰٪ از فروش را برای تبلیغات هزینه کرد.

طراحی ساعت،برترین طراحان

نا گفته نماند که برندهای معتبر جهانی امروزه توانسته اند با طراحی بسیار قوی که بزرگترین و مهمترین رکن یک ساعت می باشد و با همکاری کمپانی های بزرگ ساعت های زیبا و به روز با نام برند خود به بازار بفرستند‪.‬ اگر بخواهیم ساعت ها را به دو دسته فرضی تقسیم کنیم می توانیم بگوییم
دسته اول ساعت هایی که تمرکز بیشتری روی طلا و سنگ های ارزشمند دارند و بیشتر می توان به آنها جواهر گفت مانند هابلو و رولکس یا کارتیر و یا امگا که غالباً قیمتی بالاتر از ۱۰ میلیون تومان دارند‪.‬

فابریزیو بوناماسا طراح برند بولگاری،وینسنت کافمن طراح برند پاتک فیلیپ

دسته دوم که دسته بسیار بزرگتری هستند که برخی از آنها در زمینه مد نیز بسیار فعال هستند. در کل چند برند که در زمینه ساعت فعالیت بسیار خوبی دارند عبارتند از بربری ، کاندینو ، سی کی ، تیسوت ، امپریو آرمانی ، مایکل کورس ، دکسا ، سیکو ، سی کی و رومانسون می باشند‪.‬

کلوین کلاین مالک و طراح برند سی کی ck ،جانی ورساچی مؤسس برند ورساچه،مایکل کورس مالک و طراح برند مایکل کورس

لازم به ذکر است که همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد برند های بسیار زیادی وجود دارد که ما به چند برند اشاره کردیم‪.‬

موتور ساعت

بدون شک یکی از مهم ترین اجزا ساعت موتور آن می باشد که به چند دسته تقسیم می شوند که مهم ترین آن ها موتور اتوماتیک و موتور کوارتز ‪(باطری)‬ می باشد که بیشتر به آن می پردازیم


انواع کلی موتور ساعت

انواع اصلی ‪:‬ ساعت اتوماتیک AUTOMATIC ساعت کوکی mechanical ساعت کوارتز QUARTZ ساعت کامپیوتری ساعت دوزمانه digiana ساعت سولار یا اکودرایو

تفاوت موتور اتوماتیک و کوارتز

همان طور که در تاریخچه ساعت نیز گفته شد نخستین موتور ها مکانیکی بودند که موتور اتوماتیک جز این دسته می باشد پس از آن موتور کوارتز اختراع شد تفاوت اصلی این رو موتور در دقت بالا تر موتور کوارتز و مقاومت بیشتر در برابر ضربه و طرافت بیشتر آن است موتور اتوماتیک اگر ار تنظیم خارج شود جلو یا عقب می رود و به علت حساسیت در فنر کوک به ضربه حساس می باشد و موتور اتوماتیک وزن بیشتری دارد و اگر آن را برای مدت مثلا یک روز کنار و بدون حرکت بگذاریم دیگر کار نمی کند و برای استفاده باید تنظیم شود. شاید برخی بپرسند پس چرا ساعت اتوماتیک هنوز تولید می شود ؟ ساعت اتوماتیک بخاطر قدمت بیشتر و بار نشدن در پشت و طرز حرکت عقربه و داشتن لنگر موتور که در موقع چرخش حس خوبی ایجاد می کند و اینکه بطور معمول در ساعت های دست ساز از موتور اتوماتیک استفاده می شود و جنبه کلکسیونی داردو اصالت و طرفداران خاص خود را دارد. تمامی ساعت های اولیه در سوئیس با صرف زمان بسیار و با دست ساخته می شدند .

تفاوت کرنوگراف و فول دیت

در زبان عامه به ساعت کرنوگراف ساعت سه موتوره گفته می شود ولی ساعت های سه موتوره اصولا به دو دسته full date و chornograph تقسیم می شوند ساعت های fulldate که کارایی آن بیشتر در ساعت های مکانیکی automatic می باشد که همانطور که از نام آن پیداست برای نمایش کامل تاریخ روز در ماه روز در هفته و یا صبح و بعد از ظهر ‪(‬am‪,‬pm‪)‬ می باشد. ساعت کرنوگراف را لگر بخواهیم به زبان ساده توصیف کنیم همان کرنومتر یا زمان گیری می باشد که معمولا به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول عقربه اصلی ساعت روی ساعت ۱۲ ثابت می باشد و با فشار دادن پمپ (دکمه) بالایی به حرکت در می آید و با فشار دادن همان پمپ از حرکت می ایستد و با فشار دادن پمپ پایینی به حالت اول بر می گردد یا ریست می شود که در این مدل یکی از موتور ها برای اندازه گیری دقیقه می باشد و ممکن است موتور دیگری بسته به طراحی ساعت برای اندازه گیری ساعت کرنوگراف باشد . تفاوت دسته دوم ساعت کرنوگراف در این است که به جای عقربه ثانیه اصلی ساعت در موتور کوچکی که در پایین تعبیه شده اندازه گیری می شود .

ساعت دو زمانه

ساعت دو زمانه یت دیجی آنا ‪(‬digi ‪-‬ ana‪)‬ تلفیقی از یک ساعت عقربه ای و یک ساعت کامپیوتری می باشد مزیت این ساعت نشان دادن دو تایم همزمان می باشد یعنی می توانید برای مثال دو کشور راروی ساعت دو زمانه تنظیم کنید. یکی دیگر از دلایل استفاده از ساعت دیجی آنا برای تحول در طراحی و دادن ظاهر کلاسیک تر به این ساعت های کامپیوتری می باشد که معمولا ساعت های کامپیوتری امکاناتی از قبیل کرنومتر یا زنگ و چراغ و غیره دارند و در ساعت دیجی آنا تمامی این امکانات با طراحی مشابه ساعت های کوارتز امکان پذیر می باشد.

انواع ساعت اتوماتیک

همان طور که گفته شد ساعت های اتوماتیک موتور های پیچیده ای دارد و می بایست از موتور اتوماتیک با کیفیت بسیار بالا استفاده کرد و اگر ساعت اتوماتیک از برند متوسط بخرید به مشکل مواجه خواهید شد به همین خاطر برند های معتبر موتور های خاص به خود را طراحی کرده اند که منحصر به همان برند در محصولات خود استفاده می کنند.

انواع ساعت موتور کوارتز یا باطری

موتور های کوارتز معمولا در سه کشور سوئیس و ژاپن و چین ساخته می شود و ممکن است شما در ۱۰ برند مختلف ببینید که از یک نوع موتور استفاده شده و معمولا در ساخت موتور های با کیفیت بالاتر کوارتز از سنگ کوارتز نیز استفاده می شود که تعداد سنگ های کوارتز استفاده شده نیز روی موتور ساعت نوشته می شود در بازار امروز نسبت ساخت ساعت های کوارتز بسیار بالاتر از سایر انواع موتور می باشد‪.‬ برای اطلاع از انواع موتور کوارتز به بخش انواع موتور کوارتز مراجعه نمایید.

ساعت “های کپی” چیست

شاید واژه ‪“‬های کپی‪”‬ را از بعضی مغازه داران شنیده باشید ریشه و علت به وجود آمدن این واژه چیست؟ و شاید از خود پرسیده باشید چرا باید ساعت اصل خرید و چه تفاوتی در کیفیت ساعت دارد.

ورود ساعت تقلبی

در اوایل دهه هشتاد شمسی ساعت های تقلبی به صورت نوظهور به بازار آمد که در آن زمان با هدف و استفاده اصلی خود فروخته می شد . استفاده اصلی این نوع ساعت ها برای اشخاصی بود که از جایگاه و ثروت برخوردار بودند و خود دارای چندین ساعت اصلی بسیار گران قیمت بودند به طوری که وقتی این ساعت ها را دست می کردند هیچ کس به خود جرأت نمی داد که فکر کند این ساعت اصل نیست و در مغازه های کمی می توانستید این ساعت ها را پیدا کنید.

”به وجود آمدن کلمه “های کپی

کم کم برای این ساعت ها از واژه خارجی fake استفاده شد برای اینکه کلمه تقلبی زیبا نبود .

چندی بعد با زیاد شدن مغازه هایی که از این قبیل ساعت ها ی بی کیفیت و بی اصالت را عرضه می کردند برای رقابت با یکدیگر و اینکه چون از واژه صریح تقلبی استفاده نکننداز واژه هایی مانند ‪“‬های کپی‪”‬ ، ‪“‬کپی درجه یک” استفاده کردند و همچنین این رویه ادامه پیدا کرده تا واژه هایی مانند ”های کپی های‪”‬ ، ‪“‬سوپر های کپی‪”‬ در حال حاضر استفاده می شود و پدیدار شدن واژه هایی مانند ‪“‬های کپی شگفت انگیز ‪“‬ نیز دور از ذهن نیست که تمامی این واژه ها برای فریب مشتری برای خرید یک ساعت تقلبی و کمرنگ کردن اصالت و کیفیت بسیار پایین یک ساعت تقلبی در ذهن مشتری می باشد.

امروزه شاهد آن هستیم که افرادی که حتی توانایی خرید یک ساعت اصلی ارزان قیمت را ندارند از این ساعت ها استفاده می کنند به طوری که حتی افرادی که اصل این ساعت ها را استفاده می کنند را باعث خجالت می کنند.

چرا ساعت اصل بخریم

سؤالی که شاید بسیاری از خود پرسیده باشند ولی هیچ گاه نتوانسته باشند از یک متخصص بپرسند وقتی یک ساعت تقلبی می خرید در حقیقت شما یک فریب خورده اید . یک ساعت اصل تمامی قسمت های آن برای آن ساعت طراحی و ساخته شده اند ساعت قطعه های مختلفی زیادی دارد که شاید به چشم نیایند یا به آن ها توجه نکنید ولی اگر شما یک ساعت اصل ارزان قیمت بخرید برنده اید گاهاًدیده شده یک فروشنده یک ساعت تقلبی را به قیمت زیادی فروخته که حتی باعث تعحب شده که چه کسی این ساعت را خریده !!؟ در ساعت تقلبی چون تمام قسمت ها مناسب آن طراحی و ساخته نمی شوند کارکردآن با مشکلات زیادی مواجه می شود و هیچ نظارتی در ساخت آن وجود ندارد بازرسی وجود ندارد بسیار ساده است هیچ وقت نمی توان از یک شیاد توقع دیگری داشت. ساعت های تقلبی در کارگاه های کوچک با قطعات نا مناسب با کمترین کیفیت و بدون دستگاه های مناسب برای مونتاژ و متخصصان مجرب تولید می شوند که فقط بتوانند مردم را فریب دهند. بزرگترین راهنما برای ما خود مشتریان هستند کسانی که زیاد خرید می کنند اکثراً آگاهی خوبی دارند مثلاً کسانی که ساعت اصل زیاد خرید می کنند به محض اینکه ببینند تفاوت را احساس می کنند چون چشمان آنها به کیفیت عادت دارد. کسانی هم که اطلاعی ندارند هم احتمالاً برایشان این مسئله مهم نیست پس به یاد داشته باشید افرادی که ساعت اصل استفاده میکنند خود خوب این ساعت هارا می شناسند ( مثال رولکس اصل یا هابلو و یا امگا و کارتیر و غیره) کسی که ساعت اصل دارد خود خوب اصل و تقلبی این ساعت ها را تشخیص می دهد و حتی گاهاً کلکسیون این ساعت ها را دارند و از یک ساعت فروش بهتر این ساعت ها را می شناسند. یکی از بزرگترین ایرادهای ساعت تقلبی محل اتصال بند ها و تکه بند ها و پیچ و فلز استفاده شده و در پشت آنها و حکاکی بد و محل اتصال شیشه آنها می باشد از موتور و صفحه آنها نیز می گذریم محل های اتصال آنها واقعاً دردسر ساز می شود و حتی اگر بخواهید فقط به عنوان یک ساعت از آنها استفاده کنید به مشکل بر می خورید به سرعت ساعت کهنه می شود و به علت زیاد بودن این ساعت ها همه گمان دارند شما یک ساعت تقلبی ارزان و بی کیفیت به دست دارید.

در مورد ضمانت که دیگر لازم به گفتن نیست که ضمانتی وجود ندارد هر روز ممکن است آن شخص برود و ضمانتی در کار نیست و از طرفی با سرپوش گذاشتن روی ایراد شما را دست به سر می کند و بعداًکه برای ضمانت بروید دیگر خبری از برخورد فریبنده نیست و در نهایت به شما خواهد گفت من که به شما گفتم تقلبی است و شما اصل آن را که نخریده اید بنا به تجربه ای که دارم خرید ساعت تقلبی را به هیچ کس توصیه نمی کنم.

چگونه ساعت اصل بخریم

برای تشخیص ساعت اصل احتیاج به مهارت می باشد ولی برای راحت تر شدن مسئله راهکارهایی را در ذیل آورده ایم که نمی توان گفت صرفا برای ساعت اصل میباشد ممکن است فریب کاران بعضی از این اصول را رعایت کرده باشند پس با توجه به این نکات می توانید تا حدود زیادی از خرید ساعت تقلبی جلوگیری کنید. در این قسمت ما به طریقه خرید ساعت های اصل متناسب قیمت می پردازیم.

فروشگاه و نمایندگی های معتبر

برای خرید ساعت اصل ابتدا باید از مغازه های معتبر خریداری کرد بعضی اوقات می توان از چیدمان یک مغازه به سبک کار آن مغازه پی برد. برای مثال برندهای معتبر از دیسپلی های بسیار زیبا استفاده می کنند و مغازه های تقلبی فروش معمولا از ساعت هایی مانند رولکس تقلبی و امگا تقلبی و هابلو تقلبی بسیار زیاد استفاده می کنند که اصل این ساعت ها قیمت بسیار بالایی دارند پس مغازه ای که اصل این ساعت ها را بفروشد از امنیت و دکوراسیون خاصی بهرمند می باشد و شاید تعداد ساعت بسیار کمی هم داشته باشد چون برای مثال امگا اصل از ۸ میلیون شروع می شود رولکس اصل از ۲۰ میلیون تومان و هابلو اصل از ۳۵ میلیون تومان شروع می شود و برندهای معتبر با مغازه هایی که ساعت تقلبی می فروشند همکاری نخواهند داشت.

جستجو رفرانس یا کد ساعت در مرورگر

پشت در هر ساعت اصلی رفرانس مربوط به مدل ساعت وجود دارد که شما به راحتی می توانید آن را داخل مرورگر ( گوگل ، سافاری ، فایر فاکس ، . . . ) تایپ کنید و با کلیک بر روی image در بالای صفحه باید عکس دقیق همان ساعت بدون هیچ گونه تغییری در رنگ صفحه یا بند به شما نمایش داده شود.

با ورود به سایت شرکت وارد کننده می توانید از قیمت و آدرس مراکز فروش معتبر برند مد نظر آگاهی پیدا کنید. شاید برای بعضی دوستان جالب باشد و یا بخواهند از روی ساعت تشخیص دهند که آیا این ساعت اصل یا تقلبی است برای تشخیص به تجربه احتیاج دارید ولی ما به اختصار به شما مواردی را خواهیم گفت که شاید تا حدودی به شما کمک کند. ابتدا به اینترنت رفته و رفرانس ساعت را وارد کنید و عکسی که به نمایش درآمد باید عکس بدون تغییر همان ساعت باشد. در برخی از موارد حتی دیده شده که این مدل ساعت حتی در برند وجود ندارد و کلا چنین ساعتی ابتکار یک سازنده ساعت تقلبی است مثلا ساعت بربری مدل bu13 اصلا مدلی با بند دو رنگ رزگلد ندارد و یا اکثر طرح های گوچی تقلبی اصلا وجود ندارند .

جعبه و ضمانت اصلی

تمامی ساعت های اصل از ضمانت معتبر و شرکتی و جعبه زیبا مربوط به همان برند برخوردارند ، با نوشتن برند انگلیسی و اضافه کردن box در جلو نام برند می توانید در قسمت search در مرورگر و کلیک روی image می توانید جعبه و ضمانت اصلی برند را ببینید ، نیز حتی قیمت جهانی آن را می توانید در سایت رسمی آن شرکت ببینید.

مشخصات ظاهری

تمامی ساعت های اصلی از بدنه استیل یا طلا ساخته شده اند تعداد کمی از ساعت ها نیز از سنگ ‪“‬سرامیک‪”‬ یا بند ‪“‬راور‪”‬ یا ‪“‬تیتانیوم‪”‬ واقعی استفاده می کنند که فلزی دودی رنگ و بسیار سبک می باشد.

برای اطلاع درباره جنس بدنه به بخش بدنه ساعت مراجعه نمایید. حکاکی روی بدنه ساعت و در پشت ساعت اصلی نباید زیاد فرو رفته یا زیاد سطحی باشد اگر به صفحه ساعت های اصلی نگاه کنید نباید هیچ گونه ایرادی در آن وجود داشته باشد . اگر دسته کوک را بیرون بکشیم نباید وقتی آن را می چرخانیم خیلی به راحتی یا به سختی بچرخد. به شکل حرکت ثانیه شمار دقت کنید باید به زیبایی و به راحتی حرکت کند . در کل همانطور که گفته شد تشخیص اصل بودن احتیاج به مهارت دارد که حتی بسیاری از همکاران تازه کار از آن برخوردار نیستند و در کل یک شخص ماهر بنا به عادت دیدش به ساعت اصل می تواند با توجه به نواقص ساعت تقلبی آن را تشخیص دهد و چون ساعت تقلبی نقص های بسیاری دارد فرد متخصص به راحتی می تواند تشخیص دهد.

مطالب

تاریخچه ساعت

طراحی ساعت و مد

چگونه ساعت اصل بخریم

بدنه و رنگ های ساعت

ساعت های کپی چیست

انواع موتور کوارتز

موتور ساعت


تاریخچه ساعت

مقدمه

اولین ساعت مکانیکی

ساعت سوئیس

ساعت اتوماتیک کرنوگراف

ساعت کوارتز


چگونه وساعت اصل بخریم

مقدمه

فروشکاه و نمایندگی های معتبر

جستجو در مرورگر

جعبه و ضمانت اصلی

مشخصات ظاهری


بدنه و رنگ ساعت

انواع فلز برای ساعت

استیل و طلا چیست

رنگ ساعت و انواع آن

نگین های مختلف و فرآیند سی ان سی

بند سرامیکی و بند راور

انواع شیشه ساعت


ساعت “های کپی” چیست

مقدمه

ورود ساعت تقلبی

”به وجود آمدن کلمه “های کپی

چرا ساعت اصل بخریم


انواع موتور کوارتز

مقدمه

موتور کوارتز ساده

موتور کوارتز کرنوگراف

موتور ساعت

مقدمه

انواع کلی موتور ساعت

تفاوت موتور اتوماتیک و کوارتز

تفاوت کرنوگراف و فول دیت

ساعت دو زمانه

انواع ساعت اتوماتیک

بازگشت به صفحه اصلی