ساعت "های کپی" چیست

مقدمه

شاید واژه ‪"‬های کپی‪"‬ را از بعضی مغازه داران شنیده باشید ریشه و علت به وجود آمدن این واژه چیست؟ و شاید از خود پرسیده باشید چرا باید ساعت اصل خرید و چه تفاوتی در کیفیت ساعت دارد.

ساعت سوپر های کپی


در اوایل دهه هشتاد شمسی ساعت های تقلبی با استفاده از نام برند های بسیار معتبر و گران قیمت به صورت نوظهور به بازار آمدند که در آن زمان با هدف و استفاده اصلی خود فروخته می شدند .
استفاده اصلی این نوع ساعت ها برای اشخاصی بود که از جایگاه و ثروت برخوردار بودند و خود دارای چندین ساعت اصلی بسیار گران قیمت بودند به طوری که وقتی این ساعت ها را دست می کردند هیچ کس به خود جرأت نمی داد که فکر کند این ساعت اصل نیست و در مغازه های کمی می توانستید این ساعت ها را پیدا کنید.

"به وجود آمدن کلمه "های کپی


کم کم برای این ساعت ها از واژه خارجی fake یا copy استفاده شد برای اینکه کلمه تقلبی زیبا نبود .


ساعت تقلبی


چندی بعد با زیاد شدن مغازه هایی که از این قبیل ساعت ها ی بی کیفیت و بی اصالت را عرضه می کردند برای رقابت با یکدیگر و اینکه چون از واژه صریح تقلبی استفاده نکنند از واژه هایی مانند "های کپی" , "کپی درجه یک" استفاده کردند و همچنین این رویه ادامه پیدا کرده تا واژه هایی مانند "های کپیِ های" , "سوپر های کپی" در حال حاضر استفاده می شود و پدیدار شدن واژه هایی مانند "های کپی شگفت انگیز"‬ نیز دور از ذهن نیست که تمامی این واژه ها برای فریب مشتری برای خرید یک ساعت تقلبی و کمرنگ کردن اصالت و کیفیت بسیار پایین یک ساعت تقلبی در ذهن مشتری می باشد.


ساعت های کپیامروزه شاهد آن هستیم که افرادی که حتی توانایی خرید یک ساعت اصلی ارزان قیمت را ندارند از این ساعت ها استفاده می کنند به طوری که حتی افرادی که اصل این ساعت ها را استفاده می کنند را باعث خجالت می کنند.

در بسیاری از موارد نیز از واژه کپی یا های کپی برای ساعت هایی استفاده می شود که اصلا آن مدل در مدل های برند اصلی وجود ندارد در نتیجه به آن کپی هم نمی توان گفت چون کپی به معنای ساخت ساعت از روی ساعت دیگر است ولی در این مورد اینطور نیست برای مثال یک مدل از ساعت رومانسون را می بینید با برند سیتی زن که در بازار امروز نیز بسیار زیاد مشاهده می شود چون بسیاری از مشتری ها با ساعت های اصل فاصله شناختی بسیار زیادی دارند که در چند سال اخیر با توجه به اختلاف قیمت نسبت به قبل این قضیه پر رنگ تر نیز شده است.

چرا ساعت اصل بخریم


سؤالی که شاید بسیاری از خود پرسیده باشند ولی هیچ گاه نتوانسته باشند از یک متخصص بپرسند

وقتی یک ساعت تقلبی می خرید در حقیقت شما یک فریب خورده اید . یک ساعت اصل تمامی قسمت های آن برای آن ساعت طراحی و ساخته شده اند ساعت قطعه های مختلف زیادی دارد که شاید به چشم نیایند یا به آن ها توجه نکنید ولی اگر شما یک ساعت اصل ارزان قیمت بخرید برنده اید گاهاً دیده شده یک فروشنده یک ساعت تقلبی را به قیمت زیادی فروخته که حتی باعث تعحب شده که چه کسی این ساعت را خریده !!؟

در ساعت تقلبی چون تمام قسمت ها مناسب آن طراحی و ساخته نمی شوند کارکرد آن با مشکلات زیادی مواجه می شود و هیچ نظارتی در ساخت آن وجود ندارد بازرسی وجود ندارد بسیار ساده است سازنده و یا فروشنده در قبال نامی که متعلق به یک شرکت دیگر است حس مسئولیت ندارند.
ساعت های تقلبی در کارگاه های کوچک با قطعات نا مناسب با کمترین کیفیت و بدون دستگاه های مناسب برای مونتاژ و متخصصان مجرب تولید می شوند که فقط بتوانند مردم را فریب دهند.
بزرگترین راهنما برای ما خود مشتریان هستند کسانی که زیاد خرید می کنند اکثراً آگاهی خوبی دارند مثلاً کسانی که ساعت اصل زیاد خرید می کنند به محض اینکه ببینند تفاوت را احساس می کنند چون چشمان آنها به کیفیت عادت دارد.
کسانی هم که اطلاعی ندارند هم احتمالاً برایشان این مسئله مهم نیست پس به یاد داشته باشید افرادی که ساعت اصل استفاده میکنند خود خوب این ساعت هارا می شناسند ( مثال رولکس اصل یا هابلو و یا امگا و کارتیر و غیره) کسی که ساعت اصل دارد خود خوب اصل و تقلبی این ساعت ها را تشخیص می دهد و حتی گاهاً کلکسیون این ساعت ها را دارند و از یک ساعت فروش بهتر این ساعت ها را می شناسند.

یکی از بزرگترین ایرادهای ساعت تقلبی محل اتصال بند ها و تکه بند ها و پیچ و فلز استفاده شده و در پشت آنها و حکاکی بد و محل اتصال شیشه آنها می باشد از موتور و صفحه آنها نیز می گذریم محل های اتصال آنها واقعاً دردسر ساز می شود و حتی اگر بخواهید فقط به عنوان یک ساعت از آنها استفاده کنید به مشکل بر می خورید به سرعت ساعت کهنه می شود و به علت زیاد بودن این ساعت ها همه گمان دارند شما یک ساعت تقلبی ارزان و بی کیفیت به دست دارید.


ساعت های کپی


در مورد ضمانت که دیگر لازم به گفتن نیست که ضمانتی وجود ندارد شاید یرگه ای در زمان خرید به عنوان ضمانت به شما بدهند ولی هر روز ممکن است آن شخص برود و ضمانتی در کار نیست و از طرفی با سرپوش گذاشتن روی ایراد، شما را دست به سر می کند چون شرکت پشتیبان و معتبر برای ضمانت ندارد و بعداً که برای ضمانت بروید دیگر خبری از برخورد فریبنده نیست و در نهایت به شما خواهد گفت من که به شما گفتم تقلبی است و شما اصل آن را که نخریده اید.

بنا به تجربه ای که دارم خرید ساعت تقلبی را به هیچ کس توصیه نمی کنم.

مارک زنی


حدود ۲۰ سال پیش بود که برای اولین بارها واژه مارک زنی به بازار ساعت وارد شد که شاید بعضی از شما در حوزه های شغلی دیگر یا صنف های دیگر شنیده باشید.

برای توضیح این مسئله یک مثال می آورم فرض کنید شما یک تاجر هستید و ساعت های سیتی زن تقلبی وارد می کنید و بسیاری از تاجران دیگر نیز همینطور و هر کدام با یک کیفیت متفاوت از یکدیگر ولی با یک برند یکسان که در مثال آوردیم و مشتری نمی تواند کیفیت را تشخیص دهد و دچار سردرگمی می شود و فقط قیمت پایین تر را در نظر می گیرند در صورتی که شما بخاطر داشتن کیفیت بالاتر در ساعت های خود قیمت بالاتری نسبت به رقبا برای ساعت های خود پرداخت کرده اید و مشتری تفاوت را متوجه نمی شود و همین دلیل شما را به فکر استفاده از نام دلخواه خود سوق می دهد به منظور تمایز ساعت های خود با رقبا و علت دیگر که اهمیت بالایی دارد شما وقتی مارک انتخابی خود را دارید این شما هستید که برای اجناس خود قیمت تعیین می کنید چون منحصر به شماست، البته چون این مارک ها به گوش مردم آشنا نیست می بایست برای موفقیت هزینه ای برای تبلیغات در نظر بگیرید و بدین وسیله آن را معروف کنید که آن را نیز در قیمت لحاظ می کنید مانند تمام برند های معتبر جهان که هزینه هایی از قبیل تبلیغات را در قیمت محصولات لحاظ می کنند.

نکته مثبت فروش ساعت های مارک زنی در استفاده از مدل های مناسب با سلیقه مردم ایران و قیمت مناسب با درآمد مردم است و بومی سازی شده هستند.
با تمام این توضیحات شما وقتی یک ساعت مارک زنی شده را می خرید نظارت و رسیدگی بیشتری به آن می شود تا ساعت های تقلبی که کیفیت نامشخص دارند، برای مثال ضمانت ها و خدمات پس از فروش بهتری دارند و جعبه زیبا تر دارند و بخش مهم آن این است که از یک چهارچوب خاص برای کیفیت برندشان استفاده می کنند که می توان با شنیدن مارک ساعت تشخیص داد چه کیفیتی به کار برده شده است و برای مثال سیتی زن تقلبی هزاران کیفیت دارد و نمی توان بدون کارشناسی دقیق کیفیت را تشخیص داد.

البته بسیاری از نام های تازه وارد به عرصه ساعت در بازار جهانی نیز دقیقاً از همین قاعده پیروی کرده اند پس نمی توان به این ساعت ها تقلبی گفت چون بسیاری از برند ها روزی با همین فرمول به وجود آمده اند با این تفاوت که آنها در بعضی موارد نوآوری بیشتری دارند و بصورت گسترده تر کار می کنند و منحصر به یک کشور مانند ایران نیستند.
در نظر داشته باشید به ساعت با کیفیت پایین به هر شکل که باشد نمی توان اصل گفت و اصل می بایست که از حداقل های کیفیتی مانند داشتن بدنه تمام استیل یا یک جنس مناسب که تغییر رنگ ندهد برخوردار باشد.


آیا ساعت چینی یعنی تقلبی ؟

بسیاری از مردم در زمان خرید ساعت وقتی از کشور سازنده می پرسند و نام کشور چین را می شنوند دیگر حس خوبی به آن ساعت ندارند حتی با وجود اینکه از مطالبی که به نگارش در می آورم تا حدودی اطلاع دارند یا با کمی تفکر و مطالعه و دقت می توانند به همین نتیجه برسند.

مشتری ها به محض اینکه اسم چین را به عنوان کشور سازنده ساعت می شنوند فکر می کنند یعنی ساعت تقلبی هست باید بگویم که تقریبا بیش از ۹۵ درصد ساعت های موجود در بازار و یا حتی به گفته بعضی از همکاران ۹۹ درصد ساعت ها ساخت کشور چین است البته ساعت تقلبی فقط در کشور چین ساخته می شود، ولی شاید برای شما جالب باشد که فروش و ساخت ساعت تقلبی در چین جرم محسوب می شود و با آن برخورد جدی می شود و ساعت تقلبی به صورت غیر قانونی ساخته و فروخته می شود و اکثراً ساعت های اصلی هم در کشور چین ساخته می شوند و ساعت های تقلبی بخش کمی از صنعت ساعت چین را تشکیل می دهند

با توجه به اینکه قیمت ساعت های ساخت کشور سوئیس یا ژاپن که تنها کشورهای سازنده دیگر ساعت هستند بسیار بالا می رود و تقریبا خرید آن برای عموم مردم سخت می باشد شرکت های سوئیسی که در چین خط تولید دارند تا جایی که بتوانند همچنان از ساخت سوئیس روی محصولات خود استفاده می کنند و ژاپن نیز به همین صورت می باشد.

چین در حال حاضر بزرگترین اقتصاد جهان را دارد و بیش از یک میلیارد و نیم جمعیت دارد و به علت توانمندی بالا خود را منحصر به یک رنج قیمت خاص نمی کند و در حال حاضر اکثر برند های معتبر جهان که نسبتاً قیمت بالایی هم دارند نه فقط ساعت بلکه تقریبا در تمامی صنعت ها خط تولید خود را به چین برده اند چون شرایط خوبی برای تولید دارد.


ساعت چینی

مشتری های بازار ایران به شنیدن ساخت چین علاقه ای ندارند و فروشندگان را ناگزیر به ارائه اطلاعات نادرست می کنند چون اگر فروشنده آن چیزی را که مشتری می خواهد نگوید مشتری از رقیب او که کشور دیگری را به عنوان سازنده معرفی می کند خریدش را انجام می دهد ولی واقعیت این است که تقریبا همه ساعت ها ساخت کشور چین می باشند و مردم به آرامی در حال عادت کردن به این موضوع هستند و طرز فکر برخی که چین یک کشور ضعیف است با واقعیت فاصله بسیار زیادی دارد و چین رشد بسیار زیادی را در دهه های پیشین داشته است.


چرا فروشندگان تمایل به فروش ساعت تقلبی پیدا کرده اند


جواب این سوال خواسته مشتری ها است، شاید دیده باشید که بسیاری از مغازه داران بیشتر به سمت ساعت تقلبی کشیده شده اند اول بگذارید ساعت فروشان را به دو دسته تقسیم کنم دسته اول کسانی که در این صنف زحمت می کشند و عمر خود را می گذراند و دسته دوم کسانی که هر روز وارد یک صنف تازه می شوند و به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه می پرند که آفت صنف ساعت هستند.

دسته دوم که اطلاعات کافی نداشته و در حال آزمون و خطا می باشند و صحبت من درباره آنها نیست، دسته اول که از زحمت کشان و ساعت فروشان واقعی هستند که خود نیز علاقه به فروش ساعت با کیفیت بالاتر دارند که رضایتمندی بیشتر مشتری را به همراه دارد که خوب صد البته مشخص است با کیفیت بالاتر قیمت نیز افزایش پیدا می کند ولی مشتری با این قضیه مشکل دارد و با مغازه دار شروع به بحث می کند و خرید نمی کند و شروع می کند به استدلال های غیر واقعی و با پایین آمدن فروش مغازه دار او نیز مجبور می شود خود را تطابق بدهد و ساعت های ارزان تر که به طبع کیفیت پایین تر دارند برای فروش می آورد، واقع بین باشید تا سرتان کلاه نرود با یک مبلغ مناسب و انتخاب خوب می توانید ساعت مناسب و در خور شخصیت تان را خریداری کنید.

بارها دیده ام که مشتری ساعتی به دست کرده که رنگش رفته که واقعاً اگر به دست نمی کرد بسیاربهتر بود یک ساعت خوب باید در مدت زمانی که شما از آن استفاده می کنید بتواند ظاهرش را حفظ کند و اگر نه، نخریدن آن بسیار بهتر است.

در حال حاضر برخی مشتری ها تقاضای ساعت با قیمت هایی را دارند که با آن نمی توان ساعت مناسب خرید و ساعت های با آن قیمت بیشتر شبیه به اسباب بازی هستند تا ساعت، توجه داشته باشید که ساعت از قسمت های زیادی تشکیل شده و بسیار پیچیده تر از یک کفش، پیراهن، شلوار، و یا عینک می باشد و به همین علت تقاضای مبلغ چند برابری دارد برای خرید و مشتری نباید مغازه دار را مجبور به ارائه اطلاعات نادرست کند چون مشتری توقع دارد با پول یک پنجم یک ساعت مناسب یک ساعت خوب بخرد و بعضی مشتری ها کم لطفی می کنند و از مغازه داری که اطلاعات درست بدهد خرید نمی کنند وقتی مغازه داری اطلاعات نادرست و اقراق آمیزی می دهد خوشحال شده و از او خرید می کنند به این دلیل عرض کردم واقع بین باشید تا خرید مناسبی داشته باشید.

نویسنده ‫:‬ مهندس حامد پیشداد

logo-samandehi logo enamad

تاریخ اولین نگارش ۱۳۹۶/۴/۲۵ و تاریخ آخرین ویرایش ۱۳۹۹/۹/۳ می باشد، انتشار مطالب این صفحه با ذکر منبع بلامانع می باشد © کلیه حقوق این سایت ثبت شده و محفوظ می باشد.