بدنه ساعت

مقدمه


بسیاری می پندارند مهم ترین قسمت ساعت موتور آن است که تفکر اشتباهی است بدنه ساعت بخش مهم تری می باشد و یک موتور خوب کامل کننده یک بدنه خوب است.

انواع فلز برای ساعت


برای ساعت های بسیار بسیار ارزان قیمت از ‪”‬اَلوی‪”‬ استفاده می شود که همانند پلاستیکی است که آبکاری شده و کیفیت آن از بدی در حرف نمی گنجد.
برای ساعت های ارزان قیمت از ‪“‬برنج‪(‬brass‪)‬ ‪“‬ استفاده می شود که چند نقص مهم دارد که از همه آنها مهم تر ایجاد آلرژی یا حساسیت می باشد کسانی که به بعضی فلز ها حساسیت دارند به این فلزبه شدت حساسیت دارند
نقص دوم تغییر رنگ این فلز می باشد این فلز با عرق دست یا مواد شیمیایی ضعیف نیز تغییر رنگ می دهد علاوه بر این خوردگی نیز پیدا می کند و سیاه هم می شود و ممکن است رنگ سیاه آن دست را نیز کثیف کند که ما این نوع فلز را به هیچ کس پیشنهاد نمی کنیم


 ساعت با بدنه برنجی و بی کیفیت


بند های طرح ورق استیل که اکثراً به نام استیل فروخته می شوند این نوع بند مانند ورقه های حلبی که خم شده باشند است و معمولاً باقاب brass همراه می باشند
نکته : انواع یاد شده بالا از نظر کیفیتی مردود می باشد و یک ساعت فروش با قدمت کاری از این انواع استفاده نمی کند
ورق استیل نوع دیگری از انواع بدنه می باشد که باید قاعدتاًبا قاب استیل همراه باشد، این نوع بند بعضاًبخاطر سبک تر بودن نیز استفاده می شود و دوام آن مانند استیل ترپُر می باشد ولی در مقابله ضربه ممکن است فرو رفتگی پیدا کند.


 بند ساعت ورق استیل


استیل تو پُر و طلا بهترین نوع فلز برای ساعت می باشند البته کارکرد طلا در ساعت همانند استیل می باشد ولی از لحاظ ارزش بالاتر است و بنا به اختلاف رنگ در قسمت های مختلف به کار می روند.

استیل چیست، خاصیت و انواع استیلاستیل آلیاژی از آهن است که با کمتر از ۲٪ کربن ترکیب شده باشد که با ترکیب شدن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استینلس استیل بدست می آید.
استیل ضد زنگ ۵‪/‬۱ درصد کروم دارند که با ترکیب شدن کروم با اکسیژن لایه اکسید کروم تولید می شود که لایه ای بر روی استیل ایجاد می کند که ارتباط بین فلز و هوا را از بین می برند و موجب سالم ماندن فلز می شود.
استیل از نوع های زیادی برخوردار است که پرکاربردترین آنها ۳۰۴ و ۳۰۴l و معمولا در ساعت های اصلی از ۳۱۶ و ۳۱۶l استفاده می شود که با مقاومت بسیار بالایی که دارد غیر قابل نفوذ است و برای ساعت های گرانقیمت از استیل ۹۰۴ و ۹۰۴l استفاده می شود که سوپر آلیاژی است بی نظیر با جلاپذیری بسیار بالا و بالاترین حد مقاومت در برابر خوردگی و عدم تغییر در محیط های مختلف را دارد.
استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است ولی استیل ۳۱۶ شامل ۱۶٪ کروم ۱۰٪ نیکل و ۲٪ مولیبدن می باشد و استیل ۹۰۴ با استفاده از نیکل تا ۲۰٪ و استفاده از مس و بالا بردن مولیبدن و کم کردن کربن تا نزدیک به صفر بدست می آید .
مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی از (مثل آب دریا) کلراید به آن اضافه می شود.
استینلس استیل به دلیل داشتن نیکل جذب آهن ربا نمی شود.
حرف l (مثال ۳۱۶l) به معنای ‪“‬low carbon‪”‬ می باشد که بیانگر کربن کمتر از ۰‪/‬.۳ ٪ کاهش داده شده می باشد که باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح وجود داشته باشد.
استینلس استیل مقاومت تا هزار درجه سانتیگراد و تا منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد را دارد.
استیل ۳۱۶l برترین نوع استیل است که بکلی غیر قابل خوردگی و زنگ زدگی می باشد‪.‬
بطور کلی استیل عمر مفید و طولانی در مقیاسه با هزینه پرداختی این فلز را متمایز کرده است.


 استیل برای ساعت و طلا برای ساعت

طلا چیست


طلا مهمترین فلز گرانبهای جهان می باشد، این فلز از نظر اهمیت بازرگانی و اقتصادی از بالاترین درجه برخوردار می باشد. رنگ طلای خالص زردسیر است. درجه ذوب آن 76/1064 درجه سانتیگراد، نقطه جوش آن 2700 درجه سانتیگراد است. طلای خالص آنقدر نرم است که حتی با ناخن روی آن را می توان خط انداخت. در مجاورت هوا و عوامل جوی دیگر تیره و کدر نمی­شود، زیرا با اکسیژن میل ترکیبی ندارد. اغلب اسیدهای خالص که برروی آن بی اثر هستند جزء اسیدسیلنگ (H2seo) در مقایسه با فلزات دیگر خاصیت ورقه و مفتول شدن بیشتری دارد و دارای خاصیت کششی بالایی است، خاصیت چکش خواری زیادی دارد. در مقابل محلولهای قلیایی بسیار قوی و پایدار است. در محلول سیانور سدیم و سیانور پتاسیم حل میگردد. استحکام کشش طلا 12 کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. هرگز در مقابل حرارت تغییر رنگ نمیدهد و سیاه نمی شود.

رنگ ساعت و انواع آنامروزه به دلیل تنوع در سلیقه و انتخاب مشتریان طراحان برای بدست آوردن بازار فروش مناسب از رنگ های متنوع و جدیدی برای ساعت استفاده می کنند بیشترین رنگ هایی که امروزه در ساعت ها استفاده می شوند عبارتند از استیل و طلایی و رزگلد و مشکی که از تلفیق آنها نیز استفاده زیادی می شود که حسن این کار برای استفاده با زیور آلات مختلف می باشد و کاربرد آنها را بالاتر می برد در بین رنگ ها رنگ استیل در صورتی که فلز استیل استفاده شده است از بالاترین دوام برخوردار میباشداز طرف دیگر طراحان با مات یا براق کردن هر کدام از این رنگ ها به مدل های جدید زیادی دست پیدا کرده اند رنگ های دیگری نیز چند صباحی است که به بازار آمده اند و برای برخی از افراد با سلیقه های خاص و یا علاقه مندان به ساعت و یا کسانی که خواستار ساعتی متفاوت می باشند جذاب است مانند سفید مات شیری رنگ کافی کالر و مشکی مات البته لازم به ذکر است که ساعت هایی که از سنگ ساخته می شوند معمولاًاز حالت شفاف مانند شیشه برخوردار هستند.
در ساعت هایی که رنگ آبکاری وجود دارد (مثل طلایی، رزگلد و غیره) نیز با استفاده از استیل مرغوب می توانند دوام رنگ بالایی را داشته باشند و لازم به ذکر است ساعت هایی که رنگ طلایی یا رزگلد دارند به مرور زمان جلا و براقیت اولیه خود را از دست می دهند ولی به قدری محسوس است که حتی شاید متوجه آن نشوید.

رنگ های مختلف ساعت، ساعت استیل، ساعت مشکی،ساعت کافی کالر، ساعت طلایی، ساعت رزگلد

نگین های مختلف و فرآیند سی ان سی چیستدر ساعت هایی با قیمت متوسط از نگین های اتمی استفاده می شود و در ساعت های رده بالا اکثراً از نگین های برلیان همچون یک جواهر استفاده می شود در نگین های اتمی معمولاً بطور عمده سه نوع نگین وجود دارد یک نوع که نامرغوب ترین نوع آن است از تکه های ریز شیشه همراه با تراش نامیزان که در پشت آنها مقداری جیوه اضافه می شود تا نور را برگردانده و درخشندگی داشته باشند که این نوع درخشندگی زیبایی خوبی ندارد نوع دوم تکه های شیشه ای که با تراش میزان و خوب که مانند یک منشور نور را برمی گرداند و درخشندگی متناسبی دارند نوع سوم که به تازگی مرسوم شده نگین ‪“‬سواروسکی‪”‬ که یک برند معتبر است و با کیفیت بالا همچون یک برلیان تراش داده می شود.
در نگین برلیان نیز باید بدانید که همه انواع برلیان ها قیمت بالایی ندارند و شاید همانطور که می دانید بسته به سفیدی و وزن آن ارزش پیدا می کنند که معمولاًاگر در ساعتی برلیان به کار رفته باشد شما مجبور به پرداخت هزینه ای معادل چندین برابر ارزش آن هستید‪.‬

نگین ساعتدر ساعت های ارزان قیمت و یا تقلبی معمولاً نگین ها به صورت کاملاً ابتدایی و با چسب معمولی به قاب چسبانده شده اند که مطمئناً هزینه ای بسیار پایین تری را متحمل می شوند، ولی فرآیند سی ان سی برای بالا بردن کیفیت و البته زیبایی و ظرافت بسیار بالا تر و دوام فوق العاده بیشتر نگین ها استفاده می شود.
این فرآیند بدین صورت است که چهارچنگک همانند جواهر دور هر نگین را گرفته و نظم زیبایی و دوام آن را در حد قابل قبولی بالا می برد و مانع از افتادن نگین ها می شود‪.‬

نگین ساعت و فرآیند سی ان سی cnc

مزیت قفل پروانه ایدر گذشته اکثراً ساعت ها با بند چرمی ساخته می شدند که از ساده ترین قفل به شکل u انگلیسی برخوردار بودند یکی از نقص های این نوع قفل وقت گیر بودن آن در هنگام باز و بسته شدن و احتمال افتادن از دست بوده که امروزه با استفاده از قفل پروانهای باعث بالا بردن ایمنی ساعت شده که بعد از باز شدن قفل ساعت، ساعت به زمین نمی افتد از همین نقص آن می توان به عمر بند چرم اشاره کرد که موقع باز و بسته کردن ساعت از دست به مرور زمان از جایی که قفل ساعت روی بند قرار می گیرد باعث شکستگی بند و ترک خوردن آن می شود و باعث می شود بند چرم به زودی پوسیده شده و یا پاره شود قفل های پروانه ای که اوایل در ساعت های بند استیل وجود داشتند توانستند بعد ها روی بند چرم نیز قرار گیرند، امروزه قفل های پروانه ای با قاب ساعت ست می شوند یعنی اگر قاب ساعت رزگلد باشد قفل آن نیز به رنگ رزگلد می باشد.
البته هنوز قفل های به شکل u طرفدارانی نیز دارد.

بند سرامیکیساعت سرامیکی ساعتی است که از جنس بدنه یا بند آن از سنگ سرامیک باشد در واقع روی سنگ سرامیک که به هیچ عنوان آن خط و خش نمی افتد و چون فلز نیست ضد حساسیت می باشد و تغییر رنگ نیز ندارد
ساعت سرامیکی بهترین حسنی که دارد این است که اگر خوب ازآن در مقابل ضربه مراقبت کنید همیشه برای شما یک ساعت نو و بدون خط و خش می ماند.


بند رابر یا رابر و بند سرامیکی

بند رابر چیستبند رابر از پلاستیک فشرده ساخته می شود که مزایای خاصی را دارد از جمله
یکی از اصلی ترین مزایای آن مقاومت آن در مقابل آب است اکثر ساعت های بند چرمی به مرور زمان پوسیده و از بین می رود در صورتی که عمر بند رابر چندین برابر بند چرم است زیرا در مقابل آب مقاوم تر است و به هیچ عنوان پوسیده نمی شود


انواع شیشه ساعتشیشه ساعت بسته به شکل ساعت طراحی می شود بعضی از شیشه ها تخت و بعضی از شیشه ها محدب هستند و نیز گاهی برای زیبایی دور آن را آئینه ای می کنند شیشه های ساعت عمدتاً به ترتیب مقاومت در برابر خط و خش از شیشه ساده، شیشه مینرال و شیشه هارد کریستال و سافایر کریستال که کاملاً ضد خش می باشد هستند و یا از طلق استفاده می شود


شیشه ساعت


طلق برای ساعت های ورزشی کاربرد بالایی دارد و چون در بربر ضربه مقاومت خوبی دارد ولی در مقابل خش هیچ مقاومتی ندارد و همیشه پر از خط و خش می باشد.

نویسنده ‫:‬ مهندس حامد پیشداد

logo-samandehi logo enamad

تاریخ آخرین ویرایش ۱۳۹۶/۴/۲۵ می باشد، انتشار مطالب این صفحه با ذکر منبع بلامانع می باشد © کلیه حقوق این سایت ثبت شده و محفوظ می باشد.